BIP
A A A

Drugi Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej w Wiśle

Amfiteatr w Wiśle – to tutaj już 7 czerwca będzie można znaleźć pracę, uzyskać porady prawne czy pomoc w wypełnianiu wniosków. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, miastem Wisła oraz Starostwem Powiatowym w Cieszynie organizuje po raz drugi Dzień Otwartej Integracji Polsko-Ukraińskiej.

– Zorganizowane na początku maja w Czerwionce-Leszczynach wydarzenie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem obywateli z Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w naszym regionie, że od razu podjęliśmy decyzję o realizacji kolejnego. Tym razem odbędzie się ono w pięknej Wiśle. Wiemy, że w południowym rejonie naszego województwa przebywa najwięcej uchodźców i mamy nadzieję, że chętnie wezmą oni udział w przedsięwzięciu realizowanym z myślą o nich. Będzie ono nie tylko szansą na uzyskanie wsparcia w zakresie poszukiwania pracy czy legalizacji pobytu, ale również okazją do integracji z lokalną społecznością. Na pewno nie zabraknie też dodatkowych atrakcji, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców i przyjaciół z Ukrainy przebywających w tym regionie do udziału w wydarzeniu! – zachęca wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

W amfiteatrze w godzinach 11.00 – 15.00 staną stoiska z pracownikami m.in. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu  Wojewódzkiego w Katowicach, którzy pomogą wyjaśnić wątpliwości związane z 500+,  będą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Ośrodka Pomocy Społecznej czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Sprawy legalizacji dalszego pobytu na terenie naszego kraju  będzie można skonsultować z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Kłopoty natury prawnej pomoże rozwikłać radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych.

Niezwykle ważnym aspektem w integracji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku jest praca. Dlatego też podczas Dnia Otwartej Integracji będzie można porozmawiać z przedsiębiorcami z regionu. Nie zabraknie również ofert pracy i poradnictwa zawodowego zapewnionego przez Wojewódzki Urząd Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie – wylicza rzecznik wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Będzie również Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która jest partnerem całego wydarzenia. Swoje stoiska będą mieć także Euroregion Śląsk Cieszyński oraz Euroregion Beskidy.

Bogatą ofertę edukacyjną zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, gdyż będą Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej WOM w Bielsku-Białej. Pedagodzy będą uczuć dorosłych obywateli Ukrainy języka polskiego, zmierzą ciśnienie tętnicze, saturację, a dla dzieci zorganizują gry i zabawy z robotami, klockami LEGO, zajęcia taneczne, czy malowanie buziek.

To nie koniec atrakcji, bowiem będzie także mowa o bezpieczeństwie. Operatorzy numeru alarmowego 112 naszego Centrum Powiadamiania  Ratunkowego pokażą na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy. Dodatkowo gry i zabawy sprawnościowe zapewnią strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Wisły. O bezpiecznych zachowaniach podczas zbliżających się wakacji opowiedzą z kolei policjanci.

- Serdecznie zapraszam we wtorek do Wisły obywateli Ukrainy, którzy mieszkają w naszym regionie. Wielu z nich już włączyło się w życie codzienne miasta, ale wciąż jeszcze mnóstwo osób poszukuje pracy, załatwia formalności, potrzebuje pomocy i wsparcia. To wydarzenie będzie idealną okazją, żeby rozwiać wątpliwości, wymienić doświadczenia, zintegrować się, bądź po prostu znaleźć na siebie pomysł w tej części województwa. Jeśli gościmy u siebie obywateli Ukrainy, pomóżmy im tego dnia pojawić się w naszym amfiteatrze – namawia Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.